
HQE zöld épület tanúsítvány
Mi az a HQE?
A francia HQE (Haute Qualité Environnementale) tanúsítási rendszert a legszigorúbb és legátfogóbb zöld épület tanúsítási rendszerek között tartják számon. Széles körben használják Franciaországban és a francia nyelvű országokban. A HQE intézményi és lakóépületekre egyaránt vonatkozik (NF HABITAT HQE), és a HQE által akkreditált független szervezetek ítélik oda.
.
Franciaországban létrehozott tanúsítási rendszer
Az Épitésügyi Tudományos és Műszaki Központot (CSTB) a francia környezetvédelmi minisztérium hozta létre 1996-ban, válaszul az épületek környezeti hatásával kapcsolatos növekvő aggodalmakra.
Világméretű lefedettség
A HQE-t több mint 20 országban alkalmazzák, többek között Európában, Észak-Amerikában, Ázsiában és Afrikában. Eddig világszerte több mint 380 000 projekt és több mint 59 millió négyzetméter szerzett HQE-tanúsítványt.
Országspecifikus változatok
A HQE-t néhány országban módosították. Így lett a HQE Spanyolországban VERDE, Marokkóban ADAM (Approche de Developpement Aménagement Maroc), Kanadában HQE Canada, Kínában pedig IFC (Integrative Fast Control).
Értékelési kritériumok
A HQE több szempontot is figyelembe vesz, amikor egy épületet zöldnek minősít. Ezek a szempontok többek között:
- Jóllét: középpontban a beltéri levegő minősége, a hő-/akusztikus-/vizuális kényelem, a fenntartható közlekedés, valamint az épületben és annak környezetében elérhető szolgáltatások
- Környezet: középpontban az energia- és vízfogyasztás, a hulladékkezelés, az alacsony szén-dioxid-kibocsátású kialakítás és a biodiverzitás
- Gazdaságosság: ösztönzi az életciklus-költségszámítást és a helyi érdekelt felek fejlesztését
- Projektmenedzsment: középpontban az épület adaptálhatósága, a felelős munkahelyi gyakorlatok, az üzembe helyezés és a bérlők zöld lízingje
A tanúsítási szintek a HQE Performanttól a HQE Exceptionnelig terjednek.


Így szerezhető meg a HQE-tanúsítvány
Íme néhány lépés, amely segíthet a HQE-tanúsítvány megszerzésében:
Határozza meg környezetvédelmi célkitűzéseit; ezeknek konkrétnak, mérhetőnek és elérhetőnek kell lenniük.
Vonja be a teljes projektcsapatot, beleértve az építészeket, mérnököket, alvállalkozókat és az épület tulajdonosait.
Válasszon fenntartható anyagokat (újrahasznosított vagy megújuló anyagok, alacsony VOC (illékony szerves vegyületek) tartalmú termékek és helyi forrásból származó anyagok).
Alkalmazzon energiahatékony tervezési stratégiákat és technológiákat az energiafogyasztás csökkentése érdekében.
Használjon víztakarékos szerelvényeket és készülékeket a vízfogyasztás csökkentése érdekében.
Vezessen be hulladékgazdálkodási tervet, amely magában foglalja az újrahasznosítást, a komposztálást és a hulladéktermelés minimalizálását.
Folyamatosan kísérje figyelemmel és optimalizálja az épület környezeti teljesítményét, beleértve az energia- és vízfogyasztást, a beltéri levegő minőségét és a hulladékgazdálkodást.
Ha ezeket a lépéseket követi, és átfogó fenntarthatósági megközelítést alkalmaz, megszerezheti az épület HQE minősítését, ráadásul segíthet csökkenteni a környezetre gyakorolt hatását az épület teljes életciklusa során.
HQE-tanúsítvánnyal rendelkező projektek
- Ügyfél neve > Lycée Nort-sur-Erdre
- Helyszín > Nort-sur-Erdre, Franciaország
- Tarkett termék > Linóleum
- Terület > 5 400 m2
- Megszerzett tanúsítvány > NF HQE
- Épület típusa > Középület
- Projektcsapat > AIA Life Designers (építészek),TCE + Economie AIA Ingénerie (mérnökök), AIA Environnement (környezetvédelmi szakértő) SERDB (akusztikai mérnökség)