
DGNB zöld épület tanúsítvány
Mi az a DGNB?
A DGNB a német a „Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen” rövidítése, melynek magyar jelentése „Német Fenntartható Építésügyi Tanács”. Ez egy nonprofit szervezet, amelyet 2007-ben alapítottak Németországban. A tanúsítási rendszer Németországban és más országokban is széles körben elfogadott, mint a fenntartható építési gyakorlatokat népszerűsítő és a zöld épületek fejlesztését ösztönző eszköz.
.
Németországban létrehozott tanúsítási rendszer
Bár a DGNB tanúsítási rendszert eredetileg Németországban dolgozták ki, mára nemzetközi elismertségre tett szert, és a világ számos országában alkalmazzák.
Számos kiadott tanúsítvány
A DGNB több már mint 8 500 épületet tanúsított a világ több mint 35 országában, Németországot is beleértve. A DGNB-tanúsítvánnyal rendelkező épületek száma évről évre nő.
Országspecifikus változatok
A DGNB olyan országspecifikus változatokat is kidolgozott, mint az osztrák DGNB Österreich vagy a svájci DGNB Schweiz. A szervezet emellett már Brazíliában és Indiában is aláírt megállapodásokat.
Értékelési kritériumok
A DGNB-rendszer hat fő kategóriába sorolt, átfogó kritériumrendszer alapján értékeli az épületek fenntarthatósági teljesítményét:
- Környezeti minőség – az épület környezetre, energia- és vízfelhasználásra, és kibocsátásokra gyakorolt hatása.
- Gazdaságossági minőség – az épület költséghatékonysága, az építéstől a működésen át a jövőbeli módosításokig.
- Szociokulturális és funkcionális minőség – az épület beltéri környezete, beleértve a világítást, az akusztikát és a hőkomfortot.
- Műszaki minőség – az épület burkolata és a tűzvédelem.
- Folyamatminőség – hogyan menedzselik az építési projektet.
- Helyszíni minőség – az épület területe és környezete.
A pontalapú tanúsítás Bronztól Platináig terjed.


Így szerezhető meg a DGNB-tanúsítvány
A DGNB-tanúsítvány megszerzése egy átfogó és szigorú folyamatot igényel, melynek során jellemzően a következő lépéseket kell megtennie:
Regisztrálja az épületet, hogy hozzáférhessen a DGNB tanúsítási rendszerhez, és megkezdhesse az értékelési folyamatot.
Végezzen előzetes felmérést, amely segíteni fog a továbbfejleszthető területek azonosításában, és az épület fenntarthatósági stratégiájának kidolgozásában.
Olyan fenntarthatósági stratégiát dolgozzon ki, amely figyelembe veszi a DGNB tanúsítási rendszer hat fő kategóriáját.
Hajtsa végre a fenntarthatósági stratégiát. Ez magában foglalhat tervezési változtatásokat, fenntartható anyagok és technológiák kiválasztását, valamint az építési gyakorlatok és műveletek módosítását.
Az épület elkészülte után nyújtson be dokumentációt és bizonyítékokat annak igazolására, hogy a fenntarthatósági célok megvalósultak.
Egyeztessen időpontot a DGNB-vel a helyszíni ellenőrzésre vonatkozóan. Az ellenőrzés során szakképzett ellenőr fogja felkeresni az épületet, hogy áttekintse a dokumentációt, méréseket végezzen, és ellenőrizze a DGNB fenntarthatósági kritériumainak való megfelelőséget.
Szerezze meg a négy tanúsítási szint – Bronz, Ezüst, Arany vagy Platina – valamelyikét.
DGNB-tanúsítvánnyal rendelkező projektek
- Ügyfél neve > Vector Informatik GmbH
- Helyszín > Stuttgart, Németország
- Tarkett termék > DESSO Fields EcoBase
- Terület > 14 000 m2
- Megszerzett tanúsítvány > DGNB Platina és Gyémánt
- Épület típusa > Irodák és igazgatóság
- Projektcsapat > Schmelzle+Partner mbB Architects BDA, Hallwangen, Michael Frey (építész)





